Numery: 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01
Lista członków klubu

Numer (27) czerwiec 2012

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze SDRP

29 maja w klubie „Krąg” odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Wielkopolskiego SDRP. Sprawozdanie Zarządu Oddziału wygłosił jego dotychczasowy przewodniczący, Ryszard Sławiński.

Ciągłym problemem Zarządu jest niepłacenie składek, które są podstawą finansowania pracy Stowarzyszenia. Na ponad 120 członków składki regularnie płaci 30 – 40 osób.

Od 2008 roku Oddział Wielkopolski SDRP uzyskał osobowość prawną, stając się niezależnym podmiotem prawnym. Sukcesem ustępującego Zarządu było przyjęcie 18 młodych członków, którzy stanowią Koło Młodych Dziennikarzy. Przez cały czas aktywnie działa Dziennikarski Klub Seniora, afiliowany przy klubie „Krąg”.

Ustępujący przewodniczący Oddziału, Ryszard Sławiński, nie kandydował w wyborach nowego Zarządu Oddziału. Tajne głosowanie, w którym wzięły udział 33 osoby, dało następujące wyniki:
Na delegatów na najbliższy Zjazd Stowarzyszenia wybrani zostali Ryszard Sławiński i Zbigniew Standar.
Siedmioosobowy Zarząd Oddziału tworzą:
Natalia Czerwińska
Tomasz Dymaczewski
Andrzej Górczyński
Janusz Heller
Szymon Malicki
Magdalena Muzyka
Grzegorz Sworakowski
Ze względu na nieobecność jednego z wybranych członków Zarządu ukonstytuuuje się on na zebraniu w dniu 19 czerwca.

Walne zebranie

W gościnnym Klubie Osiedlowym „Krąg” Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald” przy ul. Romana Dmowskiego 37 w Poznaniu odbyło się 29 czerwca 2012 roku, to jest w terminie przewidzianym w statucie, zebranie sprawozdawczo – wyborcze członków Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Obecne były - i to do końca obrad - 33 osoby. Frekwencja wprawdzie nie zachwyciła, ale w porównaniu do poprzednich tego rodzaju zebrań, nie było źle. Tym razem sporo było nowych członków, przeważnie młodych. To cieszy. Nawet bardzo.

Sprawozdanie z czteroletniej kadencji w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Oddziału, który działał w składzie pięcioosobowym (Andrzej Górczyński, Janusz Heller, Filip Krause, Zbigniew Standar i Ryszard Sławiński), złożył prezes Ryszard Sławiński. Nie było ono nużące, nie było też długie, ale za to bogate w treści merytoryczne. Bo też działalność Stowarzyszenia była ze wszech miar pozytywna.

Wiele się działo z inicjatywy SDRP. Przede wszystkim kontynuowane były takie sztandarowe imprezy, jak Dziennikarskie Koziołki, „Medialna dziesiątka Wielkopolski”, Nagroda im. Zdzisława Beryta, benefisy oraz wyjazdowe posiedzenia Zarządu. Jak zawsze, aktywnie działało Koło Starszych Dziennikarzy. Spotykali się oni regularnie raz w miesiącu w „Kręgu”.

Wydaje się, że największym sukcesem ustępującego Zarządu było przyciągnięcie młodych dziennikarzy. W szeregi Stowarzyszenia wstąpiło bowiem osiemnastu młodych ludzi, tworząc Koło Młodych Dziennikarzy z Natalią Czerwińską na czele.

W głosowaniu tajnym wybrano nowe władze Oddziału. W skład siedmioosobowego Zarządu weszli: Natalia Czerwińska, Tomasz Dymaczewski, Andrzej Górczyński, Janusz Heller, Szymon Malicki, Magdalena Muzyka i Grzegorz Sporakowski. Do Okręgowej Komisji Rewizyjnej wybrani zostali: Monika Dziuma, Kazimierz Rafalik i Cyryla Staszewska. Jan Maćkowiak jest w nowej kadencji jednoosobowym sędzią dziennikarskim, a Terenowym Rzecznikiem Dyscyplinarnym -Jacek Świgoń. Delegatami na Zjazd SDRP są Ryszard Sławiński i Zbigniew Standar.

Walne zebranie członków Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, które sprawnie poprowadziła Cyryla Staszewska, zakończyło się podjęciem uchwał.

Nowym władzom Stowarzyszenia należy życzyć tylko jednego – by dobrze działały.

Kazimierz Rafalik

Majowy ĆĆĆ w "Monidle"

Najpierw były pytania, czy na pewno to w dniu 24 maja jest ten "Ćwiartek", bo... pierwszy był wprawdzie 3 maja, ale to było Święto, a więc, czy Święto też można liczyć jako Czwartek? A oczywiście! To dobrze.

I zaczęło się zbieranie Kompletu Uczestników i nie brak było niespodzianek. Po pierwsze: kiedy Wasz sprawozdawca dotarł punktualnie na 16.00 "per pedes" od Kaponiery, bo inaczej się nie da, bez ogromnych korków dla uwięzionych autobusów z napisem T., w "Monidle" siedział już samotnie przy dziennikarskim dużym piwie... Bogumił Deckert. Bogatsi też o doświadczenia powoli schodzili się inni nasi Koledzy: Antoni Antkowiak, Janek Kurek, Stefan Mroczkowski i witany ogromnym aplauzem dzielny Janusz Marciszewski! Naszego NESTORA gnębiły różne schorzenia, ale po kilku miesiącach zawsze usprawiedliwionej nieobecności, stęsknił się za swoją "hałaśliwą bandą" i nadszedł, a potem włączył się w ciekawe dyskusje i wspomnienia. Dokąd to nie sięga pamięć Dziennikarzy Seniorów? Było o dawnych nazwach ulic naszego Grodu, o sławnych Poznaniakach, urodzonych tu, a wsławionych w świecie, jak Hindenburg, urodzony przy dzisiejszej Podgórnej, czy nawet znakomita i piękna gwiazda Hollywoodu Lili Palmer. Omawiano zmiany usytuowania w ciągu lat pomnika Naczelnika Tadeusza Kościuszki, lokalizację pierwszego Dworca Kolei Żelaznej na Jeżycach, w miejscu Starego ZOO, oraz piękno najnowszego Dworca Głównego. Przypomniał Janio o kolejach losu poznańskich drukarń, gdzie nocne dyżury były częstymi i ciekawymi miejscami wydarzeń. Powodem była wspaniale odnowiona Drukarnia "Concordia" w pobliżu dzisiejszych hoteli: "Sheraton" i "Mercure". W sumie Dziennikarze Seniorzy doceniają wysiłek władz miasta w unowocześnianiu Stolicy Wielkopolski na "EURO 2012" i liczą na kontynuację prac także po tym Święcie Kibiców. Okazało się, że niemal wszyscy są przecież także miłośnikami piłki kopanej. Tyle, że kiedyś różnili się w ocenie dwóch znakomitych drużyn Poznania: "Zielonej WARTY" i "Błękitnego LECHA". Tęsknią jednak wszyscy do czasów, kiedy obie drużyny walczyły na szczycie Ligi Krajowej. A teraz, coż? Teraz liczą na najwyższe miejsce Polskiej Reprezentacji! A jak się potoczą rozgrywki ? Zobaczymy w TV, bo nikt z nas nie ma biletu na trybuny wspaniałego Stadionu Miejskiego. Ale może to lepiej i bezpieczniej dla członków Klubu Starszych, czyli "Dziennikarzy Seniorów"?

P.S. Jeszcze jedno... Wielu z Kolegów sądziło, że to majowe Spotkanie odbędziemy w miłym, zacienionym ogródku "Monidła". Pech jednak chciał, że mimo pięknej słonecznej pogody, w ogródku było jeszcze zbyt chłodno! Zgodnie przenieśliśmy tę atrakcję na Spotkanie ĆĆĆ w czerwcu.

Tekst: Ryszard Podlewski - Serwis fotograficzny: Jan Kurek

Interesująco o Nepalu"

Kontynuując tradycję prelekcji na temat turystycznych wypraw dziennikarzy – na spotkaniu w czerwcu 2012 roku swoimi wspomnieniami z pobytu w Nepalu podzielił się z zebranymi red. Jan Zgaiński.

Ten azjatycki kraj, położony na granicy z Chinami i Indiami przyciąga co roku wielu turystów wieloma atrakcjami. Niewątpliwie do największych należą góry Himalaje z najwyższym szczytem Mount Everestem. Lot nad Himalajami oraz t.zw. „zapalanie szczytów” (efekt świetlny w czasie wschodzącego słońca) dają niepowtarzalne wrażenia.

Liczne zabytki ze stolicy Nepalu – Katmandu – prezentowane były na kolorowych zdjęciach, wykonanych przez autora opowieści. Odpowiadał on również na pytania uczestników zebrania.

Red. Tomasz Dymaczewski poinformował zebranych o przebiegu i wynikach Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarz RP.

Minutą ciszy uczczono pamięć red. Juliusza Mikołajczaka – wieloletniego dziennikarza poznańskiego i warszawskiego, przez wiele lat członka Zespołu Starszych Dziennikarzy SDRP w Poznaniu i łącznika z władzami krajowymi Stowarzyszenia.

Copyright (c) .2008-2015. by LT Media Net