Numery: 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01
Lista członków klubu

Numer (30) październik 2012

O dziennikarstwie internetowym

Gościem październikowego zebrania Dziennikarskiego Klubu Seniora była Lilia Łada – zastępca redaktora naczelnego portalu internetowego „Codzienny Poznań”. Mając za sobą doświadczenia z pracy w prasie, radiu i telewizji, szczególną uwagę zwróciła na specyfikę dziennikarstwa internetowego. Wymaga ono wielkiej odpowiedzialności, sprawności działania, szybkości w przekazywaniu informacji bieżących i poprawności językowej.

Dziennikarstwo w Internecie jest coraz bardziej popularne i rozwija się, gdyż stwarza nieograniczone możliwości docierania do wielotysięcznej rzeszy użytkowników Internetu. Daje też możliwość dziennikarzom – zwłaszcza tym początkującym w zawodzie –zaistnienia na rynku, zaprezentowania swej wiedzy i umiejętności. Jest to bardzo ważne, gdy rynek prasowy kurczy się i w znacznym stopniu służy bardziej reklamodawcom, niż czytelnikom gazet i czasopism.

Redaktor Lidia Łada odpowiedziała też na pytania, jakie padły w dyskusji.

Miłym akcentem zebrania było wręczenie przez przewodniczącego DKS – red. Ryszarda Podlewskiego nagród jubileuszowych. Otrzymali je redaktorzy – seniorzy: Hanna Wojciechowska i Antoni Antkowiak.

Październikowy „Ćwiartek” – czyli salon odrzuconych

W czwartek, 25 października wypadły dwie imprezy konkurencyjne do naszego comiesięcznego spotkania w „Monidle”. Frekwencja w związku z tym zapowiadała się marnie.

Jednak około godziny szesnastej pojawiło się pięć osób, w tym czterej członkowie naszego Dziennikarskiego Klubu Seniora – Mieczysław Skąpski, Bogumił Dieckert, Andrzej Radwański i Jan Kurek. Piąty był Andrzej Niczyperowicz, który czując narastające objawy grypy z miejsca podjął leczenie za pomocą pieprzówki. Po dwóch godzinach kuracji czuł się jak nowonarodzony. Niedługo dołączył do towarzystwa Marek Zaradniak.

W tym składzie stanowiliśmy swoisty „salon odrzuconych”, gdyż żaden z nas nie otrzymał zaproszenia na dwie konkurencyjne imprezy.

Po godzinie dołączyli Stefan Mroczkowski i Antoni Antkowiak, których na uroczystości telewizyjnej poczęstowano kawą i zaproszono do statystowania w programie „Ewa i jej goście”. Żeby było jasne – tytułowi „Goście” to nie nasi koledzy, którzy całe życie przepracowali w TV. Tu wypełniali tło.

Stefan Mroczkowski przyniósł wykaz ważniejszych programów, wyprodukowanych w Poznaniu i snuł marzenia tym, że taka produkcja może wrócić. Nie wydaje mi się to możliwe. Brak jest w Poznaniu bazy technicznej, a przede wszystkim zespołów ludzkich, które mogły by to osiągnąć.

Na bazie tych wspomnień zaczęto snuć inne, co zakończyło się przyjętym przez aklamację wnioskiem, że w PRL-u kultura miała się dużo lepiej, niż dziś.

Spotkanie zakończyło się około wpół do siódmej solennym przyrzeczeniem, że wszyscy obecni przyjdą do „Monidła” 22 listopada, na kolejny „Ćwiartek”.

W zastępstwie Prezesa DKS, Ryszarda Podlewskiego, który zwykle pisze relacje z „Ćwiartków”, a tym razem reprezentował nas w „Kręgu”
Jan Kurek

Copyright (c) .2008-2015. by LT Media Net