Numery: 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01
Lista członków klubu

Numer (32) grudzień 2012

W Kręgu promowaliśmy kalendarz

SPACER PO STARYM POZNANIU – to tytuł spotkania literacko – muzycznego, którym Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP zainicjował działalność wydawniczą w nowej kadencji. Promocji szóstej edycji kalendarza, będącego wspólnym dziełem nieżyjącego już grafika Henryka Kota i naszego znakomitego kolegi, Grzegorza Sporakowskiego, który wizje artysty przyoblekł w słowa dodając wiele z niewyczerpanego rezerwuaru swej wiedzy, poświęciliśmy spotkanie, z kalendarzem – także jego poprzednimi edycjami  –  w roli głównej..

Udało się połączyć byty, które na co dzień nie spotykają się tak często. Nastrojowa, głęboka skalą doznań poezja Anety Cierechowicz, bynajmniej nie kontrastowała z pełnymi swady i upstrzonymi anegdotami poznańskimi opowieściami Grzegorza Sporakowskiego. Całość ilustrowała doskonale muzyka w wykonaniu Andrzeja Górnego (pianino) i Vincenta Viola (trąbka). Wydawać by się mogło, że „The Pixies” czy „Nirwana” nie znajdą punktu odniesienia do liryki i rabelesowkich opowieści. A jednak...

Był to zaprawdę magiczny wieczór w doskonale jak zwykle przygotowanym przez Janusz Hellera i zespół jego współpracowników „Kręgu”. Cóż jeszcze możemy sobie życzyć? Aby ten kalendarz, który tak gorliwie promowaliśmy, wyznaczał w roku 2013 same fortunne daty...

Tomasz Dymaczewski

Benefis Niny Stengert

Nareszcie doszło do tego uroczystego Benefisu Niny Stengert, dziennikarki Polskiego Radia w Poznaniu, następnie Telewizji Polskiej w Poznaniu, w której , o dziwo zaczeła pracowac zanim wogóle ta instytucja powstała.(!) Do Radia została zwerbowana po konkursowym przesłuchaniu. Miała doskonała dykcję , która do dziś Jej służy, a radiowcy po fiasku pierwszego konkursu na spikera i spikerkę stracili na- dzieję na znalezienie kogoś kto mówi czysto, bez akcentu gwarowego, wymawia poprawnie nosówki itp Bardzo prędko przeniesiono Ją do Telewizji, gdzie zaczęła prezentować sprzęt wystawiony na Targach. Był rok 1956. Powołano Społeczny Komitet Utworzenia Telewizji Poznańskiej. Dyrektor MTP zapalił się do tej idei, ofiarował pomieszczenie, gdzie zaczęto budowac studio. Tam wraz z grupą innych radiowców robiono plany programów. Nina Stengert nie miała ambicji bycia spikerką, prędko wraz z Czesławem Radomińskim zaczęła pracę w Redakcji Filmowej. Potem była Redakcja Programów Dziecięcych i Młodzieżowych - całe cykle widowisk w programie ogólnopolskim, oraz lokalnych. Intensywna praca w studiu i redakcji nie przeszkodziła Jej w szybkim  debiucie literackim. Zazwyczaj w Jej przypadku startowała w konkursach literackich na książki o tematyce dziecięcej, czy młodzieżowej. Wygrywała je, drukowano książki i tak było do kolejnego konkursu. Nasza późniejsza Koleżanka w Telewizji Małgosia Derwich nazwała Ninę w felietonie dla "Expressu Poznańskiego" - "pisarką konkursową". Książek Jej pióra przybywało, wstąpiła do Związku Literatów Polskich , podobnie jak do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, bo obie dziedziny twórczości były Jej bliskie. W obu też zdobywała nagrody. Miała ogromny dar podpatrywania dzieci, czuła ich radości i małe tragedie. Pomagał jej w tym kontakt z synem, który stał się prototypem bohatera bardzo popularnej książki pt. "Trzymaj wiatr". Tematyka tej pozycji to kolejne etapy nauki i startów młodych żeglarzy słodkowodnych. Mamy przecież prawdziwą wylęgarnię "wilków wodnych" w Kiekrzu. Książka Niny wielu zachęciła do pójścia w ślady bohatera książki. Wiem coś na ten temat, bo i moja Córka Joanna od Kiekrza zaczęła, a skończyła na jachtach pełnomorskich. Żegluje dotąd po morzach świata ...
Benefis prowadził Prezes Zarządu Poznańskiego ZLP - Paweł Kuszczyński, który opowiedział o niezwykle bogatym życiu i pracy twórczej Marii Antoniny Stengert. Przypomniał, że Jubilatka skończyła studia na Uniwersytecie Jagielońskim a do Poznania przybyła wraz z mężem inżynierem. Na Spotkanie do Sali w Pałacu Mielżyńskich przybyli i koledzy literaci i dziennikarze z TV oraz prasy i radia, przedstawiciele Rodziny i czytelnicy. Była to impreza z cyklu "Z wielkopolską muzą na ty", a więc były tu niejako 3 człony: muzyka, plastyka, oraz wspomnienia. Były kwiaty, życzenia i pytania, nastrój radosny i pełen nadziei, że Jubilatka nadal będzie czynnym uczestnikiem trzech organizacji, w których działała od dziesiątków lat. Jest bowiem członkinią nie tylko Związku Literatów Polskich, ale także Klubu Seniorów Telewizji, oraz Klubu Dziennikarzy Seniorów "Krąg". Wielu, wielu lat w zdrowiu i wiecznego tak zaraźliwego optymizmu życzyli Jej wszyscy, a nawet ujął w rymy, piszący te słowa.

Ryszard Podlewski

Get the Flash Player to see this player.

Spotkanie z TV Wielkopolska

Ostatnie w 2012 roku zebranie Dziennikarskiego Klubu Seniora w Klubie Osiedlowym „Krąg” poświęcone było najnowszemu medium telewizyjnemu w regionie – TV WIELKOPOLSKA. Z pracą tego Ośrodka, którego centrum znajduje się w Koninie, zapoznał zebranych prezes zarządu, a zarazem redaktor naczelny TV WIELKOPOLSKA Sławomir Papiera. Towarzyszył mu reporter Piotr Radocki.

Przygotowania do powstania ośrodka telewizyjnego w Koninie trwały od dwóch lat, ale na ekranach telewizyjnych audycje TV WIELKOPOLSKA pojawiły się z początkiem 2012 roku. Najpierw przedstawiano materiały z czterech powiatów wschodniej Wielkopolski, stopniowo rozszerzając zakres dziennikarskiej penetracji na kolejne rejony województwa wielkopolskiego. Powiązana ze spółką INEA TV WIELKOPOLSKA do końca 2013 roku przewiduje objęcie swym zasięgiem całego regionu.

Obok obecnego serwisu informacyjnego ze wsi, miast, gmin i powiatów TV WIELKOPOLSKA prezentuje tez programy samorządowe, historyczne, prawne, kulinarne, motoryzacyjne itp.

W dyskusji, w której zabrali głos red, red. Ryszard Podlewski, Hanna Wojciechowska, Józef Mozio, Antoni Antkowiak, Bogumił Deckert podkreślano obiektywizm relacji telewizyjnych, komentarzy, docieranie i ukazywanie ciekawych inicjatyw z najmniejszych miejscowości oraz aktualną bieżącą informację o wydarzeniach w regionie. Programy TV WIELKOPOLSKA są coraz chętniej oglądane przez telewidzów tego regionu kraju.

Miło nam, że spotkanie redaktora naczelnego TV WIELKOPOLSKA Sławomira Papiery i reportera Piotra Radockiego zostało także zaprezentowane programie tej telewizji. Wypowiedzieli się w nim m.i. red. Ryszard Podlewski i red. Jan Kurek, którzy maja bogate doświadczenia z pracy telewizyjnej.

W czasie spotkania uczczono także minutą ciszy zmarłego w listopadzie nestora Zespołu Starszych Dziennikarzy – red. Jana Ziarki.

Historyczne klubowe pamiątki

Poznański Zespół Starszych Dziennikarzy istnieje już 45 lat. Kiedyś był prestiżową inicjatywą, wspieraną szczodrze przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Dziś utrzymuje ze skromniutkich funduszy, jakie wpłacają corocznie jego członkowie.

Na jedno z naszych ostatnich spotkań red. Genowefa Schefflerowa przyniosła ciekawą pamiątkę z dawnych lat – filiżankę do kawy, spodeczek i łyżeczkę, które rozdawano uczestnikom Ogólnopolskiego Zjazdu Seniorów Dziennikarstwa Polskiego, jaki odbył się w Poznaniu, w 1978 roku.

Dziś nasz skromny Klub jest, jak się wydaje, jedynym w Polsce kontynuatorem tej długoletniej tradycji.

„Ćwiartek” z oddali

Choć frekwencja na ostatnim w 2012 roku „ćwiartki” była spora, zabrakło wśród zebranych naszego stałego sprawozdawcy z tych comiesięcznych spotkań – Ryszarda Podlewskiego. Trzeba więc go zastąpić – ale ja też nie byłem w „Monidle”. Relacja opiera się więc na wiadomościach zasłyszanych.

Wzięli w nim udział dziennikarze, którzy pracują, lub pracowali w całym wachlarzu poznańskich mediów. Stąd naturalna tendencja do wspomnień związana z końcem roku przerodziła się w barwny obraz poznańskiej rzeczywistości ostatniego półwiecza, oglądany z różnych stron.

Ryszard Danecki przypomniał – zresztą całkowicie zgodnie z prawą – że znaczną rolę w przywróceniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim odegrał Jan Szydlak, I Sekretarz KW PZPR w Poznaniu. Konkluzja – peerelowska rzeczywistość miała różne strony i trzeba wyważać sądy o tamtych czasach..

Jan Kurek

Copyright (c) .2008-2015. by LT Media Net