Numery: 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01
Lista członków klubu

Numer (45) marzec 2014

Zebranie z dwoma tematami

Planowaliśmy poświęcić  to nasze Spotkanie Marcowe:  1). wspomnieniom o naszych kiedyś „służbowych” Świętach Kobiet i… 2). przypomnieniom sylwetek byłych, odeszłych już Prezesom Klubu Dziennikarzy Seniorów.  Antoni Antkowiak zaryzykował kupno 5 kwiatków ( 0bowiązkowo : goździków) . Po wstępie i życzeniach dla trzech aż, co rzadko się ostatnio zdarza, naszych Pań,  Prezes Ryszard Podlewski  w asyście wiceprezesa Antoniego Antkowiaka wręczył owe kwiatki, wyraźnie wzruszonym i rozbawionym Kolezankom. Pamiętały także swoje dawne „Święta” i zdradziły kilka szczegółów, ale o tym potem. Ucałowane serdecznie z „dubeltówki”, chwaliły ten temat spotkania.

Z powodu szczupłości naszych klubowych funduszów, pochodzących wyłącznie ze składek kilkunastu członków (!) ustaliliśmy, że w roku 2014 stać nas tylko na dwie „premie finansowe”, i pierwszą z nich otrzymał Jan Kurek, nadworny Fotografik Klubu i koordynator materiałów do naszej strony w ramach wydawnictwa  internetowego  ODK „KRĄG”. Udało mu się właśnie w tym roku dożyć regulaminowego pułapu. Drugą skrupulatnie przechowuje nasz Skarbnik Józef Mozio dla Jubilatki Marii Stengert. Były życzenia dla Janka i śpiew „Sto lat” przy akompaniamencie ustnej harmonijki Sylwestra Biegańskiego.

Opowieści było kilka, ale najzabawniejsze to wspominanie Zosi Dohnke, o „Świętach Kobiet” w tak zw. „Domu Prasy” przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie mieściły aż trzy redakcje gazet poznańskich. Związki zawodowe wszystkich wyprawiały owe uroczystości hurtem. Było to zawsze dla Pań: wręczenie  kwiatka i pończoch z kieliszkiem alkoholu dla tych które chciały, poczem Panie szły do domu, a panowie świętowali pijąc sporo i wracając do domów późno, mając  alibi: „Było u nas Święto Kobiet”…

Zabawne wspomnienie ze Święta miał A. Antkowiak, który z ekipą telewizyjną pracował w Lesznie, a że zdjęcia przeciągnęły się do późnego popołudnia, bardzo głodna grupa zajechała pod Hotel. Mieli nadzieję w tamtejszej restauracji zjeść coś konkretnego. Kiedy stanęli w drzwiach tego lokalu, zadymionego i bardzo głośnego… powitał ich spontaniczny krzyk wielu kobiet leszczyńskich: -Kobietki są chłopaki!!! Ci jednak widząc podchmielone i rozochocone do zabawy niewiasty… pierzchnęli ze strachu  i musieli znaleźć inną gospodę!

Na koniec Jan Kurek nagrał na filmie wspomnienia o naszych byłych Prezesach, w których najwięcej opowiedział Mieczysław Skąpski, jako ich kolega z pracy w gazecie, a uzupełniła Zofia Dohnke.  Film,  po   zmontowaniu umieszczony będzie na naszej stronie. Następne Spotkanie w kwietniu poswiecone będzie naszej Jubilatce Marii ( Niny) Stengert, która doczekała się pięknego wieku : 90 lat! Omówiliśmy szczegóły organizacyjne i zakończono owocne obrady.

Notował Prezes DKS – Ryszard Podlewski, fotografował Andrzej Radwański.

Wspominamy

Nasz Dziennikarski Klub Seniorów dobiega pięćdziesiątki. Powstał bowiem w roku 1965, jako Zespół Starzych Dziennikarzy przty poznańskim Oddziale SDP. Pierwszym prezesem Zespołu był redaktor Henryk Śmigielski.
Chcemy nagrać i pokazać w internecie wspomnienia o naszych dawnych kolegach, ktrych nie ma juz między nami. Być może jesteśmy ostatnią w Poznaniu grupą ludzi ze środowiska dzienikarskiego, którzy mają w żywej pamięci dzieje poznańskiej prasy radia i telewizji na przestrzebni ubiegłego półwiecza.

Cykl rozpoczyna redaktor Mieczysław Skąpski krótkim wspomnieniem o czterech dawnych Prezesach Zespołu Starszych Dziennkkarzy: red. Red. Henryku Śnigielskim, Tadeuszu Pasikowskim, Józefie Tułasiewiczu i Henryku Kandziorze.

Jan Kurek
Nagranie z dnia 11 marca 2014 r.


Get the Flash Player to see this player.

Czwartkowe Spotkanie Dziennikarzy Seniorów  27.03.2014

Miało być ciepło- może posiedzimy w ogródku „Monidła”? Nie było. Ale była jak zawsze ciepła atmosfera Spotkania z cyklu: ĆĆĆ. I choć poinformowali nas niektórzy, że nie mogą przybyć , bo przecież AUTO SHOW na MTP ( ! ), było nas 6, ale hałasowaliśmy jak zwykle za 12! Ważne było poinformowanie Kolegów o ustaleniach  na Spotkanie z Nestorką TV Poznań- Niną Stengert, by ono udało się i miało właściwą oprawę, a także zaproszonych Gości. Było wiele działań, by zorganizować  Benefis , związany z 90-leciem najstarszej z żyjących dziś Dziennikarką TV. Nina  z Polskiego Radia- Poznań, przeszła „ płynnie” do TV, na rok przed uruchomieniem  nadawania programów  w ogóle . W Redakcji Filmowej przygotowywali z red. Radomińskim   materiały na start!  A więc udało się załatwić, u bardzo nam życzliwego Szefa ODK „KRĄG” Janusza Hellera, który nawet pamięta te programy dla dzieci i młodzieży, sporo punktów programu.  Oddano nam na przykład  na wtorek 8 kwietnia dużą Salę, która pomieści 60 osób przy stolikach. Będą napoje i Tort Urodzinowy, kwiaty i dekoracja ściany z ekranem. Na ekranie pojawią się fragmenty archiwalne  programów, które bezinteresownie podjęła się znaleźć i przekopiować Róża Wojta.  Po piśmie Prezesa Klubu Dziennikarzy Seniorów do Dyrektor  Ośrodka  TV- Poznań Red. Leny Bretes, dostaliśmy zgodę na te czynności… gratis! Najgorzej z komentarzem do tych filmów, ale to zrobią może zespołowo Koleżanki, które albo je znają, albo jak red. Małgorzata Derwich pisała o Jubilatce artykuły kiedyś do prasy.  Zapraszamy przedstawicieli Zarządu  Oddziału ZLP w Poznaniu, bo prócz dziennikarstwa zajmowała się Redaktor Stengertowa także literaturą i jest członkiem ZLP. Sporo szczegółów przedyskutowano w koleżeńskim gronie, a Antoni Antkowiak wiceprezes Klubu Dziennikarzy Seniorów KRĄG, pokazał wiele zdjęć z różnych okazji i imprez, by można było wybrać zdjęcie na „medalion Jubilatki” w kształcie owalu. Prezes, piszący ten raport z ĆĆC, powiadomił też Kolegów o wspaniałej pomocy Syna Niny Jana Stengerta w przygotowaniach, a potem zapewnieniu dojazdu Bohaterki Dnia.  Impreza,  trudna jak na nasze siły, ma wszelkie szanse na powodzenie!   Zaproszono znajomych i przyjaciół Niny, oraz członków jej rodziny, mieszkających w Poznaniu. 

Zanotował : Ryszard Podlewski, a zdjęcia robił „Junior” – Andrzej Radwański

Copyright (c) .2008-2015. by LT Media Net