Numery: 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01
Lista członków klubu

Numer (46) kwiecień 2014

90-lecie w DKS

W naszym Dziennikarskim Klubie Seniora, który, jak wiadomo, liczy sobie ponad 49 lat było już kilku członków, którzy przekroczyli dziewięćdziesiątkę.W ciągu oasttatnich lat byli to Jan Ziarko i Józef Modrzejewski. Jednak po raz pierwszy zdarzyło się tak, że mogliśmy – tym razem jubilatce, Ninie Stangertowej - urządzić benefis. Oprócz kolegów z DKS i ZLP wzięła w nim udział duża grupa talewizyjnych weternów. Dwieście lat, Nino!


Get the Flash Player to see this player.

Jubileusz Niny

90 lat życia i twórczości redaktor NINY STENGERT uczciliśmy godnym Jej BENEFISEM

Nasze normalne, comiesięczne, kwietniowe  Spotkanie Klubu Dziennikarzy Seniorów „KRĄG”, postanowiliśmy obchodzić   nieco inaczej, bo jako: Otwarte i dostępne wszystkim, którzy znali naszą wspaniałą Jubilatkę.  Zadanie było trudne, ale okazało się wykonalne, dzięki dużej grupie ludzi, którzy potraktowali nasze zaproszenie z sercem i oddaniem.  Mieliśmy  poparcie wielu wolontariuszy, wśród których najszybciej zgłosiła swą pomoc  red. Róża Wojta, najmłodsza członkini naszej grupy,  która podjęła się przejrzeć bezinteresownie Archiwum TVP Poznań, a następnie zmontować film.  Powstał więc na oprawę premiery,  staraniem Prezesa KDS  scenariusz Spotkania Jubileuszowego, przewidujący, obok tego filmu archiwalnego, wiele dodatkowych  elementów, które interesowały naszych Gości i Kolegów. Jego tytul: „Uczymy się NINY”.

Pomoc, bez chwili wahania poparł Szef ODK Krąg Janusz Heller wraz z współpracownikami, dzięki czemu scenariusz mógł liczyć na tak niezwykłą oprawę, że powstało prawdziwe widowisko! W dekoracjach, podkreślających niezwykłość  wydarzenia, z muzyką, oświetleniem i ekranem, na którym ożyły stare fragmenty filmów telewizyjnych.  Projekcję przerywały momenty spontanicznych oklasków dla autorki montażu oraz obecnych Kolegów z TV – pokazywanych  w  wieku sprzed lat ponad 60 !  Róża Wojta - świetna montażystka i realizatorka całego cyklu filmów W TV, znalazła na przykład:… zdjęcia NINY w kwiecie wieku, z pełnym dźwiękiem, wspaniałą zapowiedź programu, wykonaną przez Marysię Wróblewską, która, prócz urody czarowała widzów pięknym głosem  i wspaniałą polszczyzną. Co było widać i słychać … bez obecnych podpowiadaczy tekstów – tzw. „prompterów” mówiła swój tekst długi i osobisty całkowicie z pamięci! Piszący te słowa podkreślił, że w tych czasach „pierwszej poznańskiej telewizji” widzowie z całego kraju znali Marysię, że była to nasza „markowa” dziewczyna, niemal HERB TV Poznań.  Bez oglądania planszy TV Poznań wszyscy wiedzieli, że po Jej zapowiedzi” pójdzie na antenie” program od nas z Wielkopolski.  W czasie Spotkania w KRĘGU zebrała gorące oklaski. Dziękowaliśmy Jej za przybycie, za ciepło odnoszenia się do starych kolegów i za to, co zrobiła zapowiadając wiele naszych programów.

Gości nagradzaliśmy aplauzem, a  byli to: red. Małgorzata Derwich – Córka doskonałego rysownika także w TV Poznań,  oraz Andrzeja Wróblewskiego kiedyś znanego reportażystę TV, Pawła Kuszczyńskiego – prezesa Oddziału Poznańskiego ZLP, po wygłoszeniu przezeń stosownego „Adresu Jubileuszowego”, w którym przypomniał dokonania Niny Stengert, jako pisarki i autorki programów TV, atmosfera była naprawdę bardzo ciepła i wręcz rodzinnie – koleżeńska.

Wiceprezes Klubu Dziennikarzy Seniorów „KRĄG” Antoni Antkowiak - znany operator TV, wniósł Tort  Jubileuszowy z zapaloną liczbą 90, koledzy stojąc odśpiewali Jubilatce „200 lat!” obiecując być także na tej uroczystości…

Ryszard Podlewski prezes Klubu Dziennikarzy Seniorów, a także wiceprezes Klubu Seniorów TV, (jedynego Klubu TV Seniorów w kraju, który to Klu będzie w przyszłym roku święcił swoje … 20 lecie!), ale i członek Poznańskiego Zarządu Oddziału Związku Literatów Polskich im. Stanisława Reymonta, (który to Związek, już 2 lata temu obchodził skromnie swoje …90 – lecie), poświęcił Jubilatce Ninie, zwanej kiedyś przez kolegów „Pszczółką Mają”, z racji Jej pracowitości i niesłychanej ruchliwości, wesoły utwór prozą i wierszem, który pozwala sobie zacytować, gdyż wymusił nim … oklaski zebranych.

NINIE NA JUBILEUSZ  Ryszard Podlewski – Poznań  w kwietniu 2014 roku

Pod ciężarem zadania pióro me się zgina,
Wreszcie ma Jubileusz wszechstronna nasza NINA.

    NI -  NA  to dwie sylaby, lecz ile mieści treści?
    To kawał dzielnej baby, która pisze powieści,
    Co nagrywała w radiu, i filmowała w Ti Vi ,
    Że pisać o Niej trudno, chyba się nikt nie dziwi?

Niech nam wiecznie w zdrowiu trwa,
I się zawsze zjawia na:
( tutaj przechodzę na prozę:)
Spotkaniach Dziennikarzy Seniorów „KRĄG”,
Zebraniach Seniorów Telewizji  Poznańskiej,
I wszystkich imprezach Związku Literatów Polskich Poznania.

   Oto moje są życzenia,
   No i zdania już nie zmieniam:
   - Niechaj Nina – Maja wszędzie,
   Znowu z nami w kupie będzie!

(Przegłosować proszę ten wniosek oklaskami!!!…)

(Oklaski były!!!)

Prowadzący: - Oto , proszę Państwa, jak się sprytnie… wymusza aplauz!

Na dany znak, przy akompaniamencie muzycznym, wszyscy z kwiatkami i prezentami  w dłoniach ruszyli w kolejce do Jubilatki. Pierwsi Seniorzy, a potem Goście.

Po tych wzruszających spotkaniach, często po wielu latach…  

Zaproszono wszystkich do stołu z Tortami, i krzepiącymi ducha napojami , ufundowanymi przez Rodzinę oraz  anonimowych sponsorów, którzy dzieła Niny pamiętali, ale swych nazwisk  nie ujawniali…

Mistrz Ceremonii , jak ochrzciła prowadzącego  Wieczór Niny,  Małgosia Derwich,  zaprasza zwłaszcza do wypicia za zdrowie Jubilatki płynu, Królowych Anglii: Mary i Elżbiety II, który zapewnia, jak wiemy długowieczność… -Do 100-lecia Niny! -  Jej i sobie życzymy!   Senior Kol. Seweryn Biegański gra na harmonijce ustnej stosowne utwory, a goście jeszcze dość długo wspominają… zaś wszystko to utrwaliła ekipa „TELESKOPU” TV Poznań, filmował też kol. Wojciech Wysocki „KRĄG” Red. Małgorzata Derwich, dla Facebook’a, oraz do naszej strony internetowej, jak zwykle „ nasi nadworni koledzy fotoreporterzy”:  Jan Kurek i Andrzej Radwański.

Protokołował: prezes Klubu Dziennikarzy Seniorów KRĄG – Ryszard Podlewski

Rekordowy Ćwiartek

2014 Kwietniowe ĆĆĆ w wiosennym otoczeniu i takim nastroju!

Wici zostały rozesłane, aż z dwu źródeł: od Antoniego i mnie, dotarły do Kolegów i zaowocowały!  Po drodze z Tadkiem Golenią obliczamy szanse frekwencji na 3 -4 osób, bo pogoda piękna, słońce wiosennie przygrzewa, więc  pewnie ogródki działkowe i rekreacyjne stworzą silną konkurencję naszej cyklicznej imprezie?

Pierwszy krok za drzwi „Monidła” i wiadomość od sympatycznej Pani kelnerki: -Dziś Panowie wybrali stoliki w „ogródku”! A tam w słońcu i świeżej zieleni drzew już … Róża Wojta i 5 Kolegów rozprawia nad napojami i… lodami.

W najśmielszych marzeniach nie ośmielaliśmy się liczyć, że oto 24 kwietnia padnie rekord wszech czasów w Historii ĆĆĆ! Kolejno zjawiają pojedynczo i grupkami następni . Są i niezawodni jak: Mietek Skąpski,  Boguś Deckert, Janek Kurek, Antek Antkowiak, czy Andrzej  Radwański, oraz  nasza Juniorka Różyczka Wojta,  Stefek Mroczkowski,  ja oraz przychodzący sporadycznie:  Andrzej Niczyperowicz,  Marek Zaradniak, Krzysiu Wodniczak, Zenek Bosacki, w sumie: 14 osób!

Tematy rozmów w ten piękny dzień były różne, trudno było się wszystkim porozumieć z powodu odległości między Kolegami… Z dwóch stolików pierwotnie, towarzystwo zajmuje stale na nowo dostawiane kolejne.. . 3, 4, i 5 oraz odpowiednio dźwigane metalowe fotele… Zenek Bosacki przekazuje na ręce prezesa, do obejrzenia wszystkim swoje redakcyjne dzieło: imponujący gruby, bogato ilustrowany album pt. „Od Tarpana do Volkswagena”. Solidnie wydana pamiątkowa księga, opisująca początki motoryzacji poznańskiej w Antoninku.  Kolejno wędruje wokół, ale tylko połowa uczestników obejrzało księgę przez 2 godziny spotkania. Będzie przekazywana wszystkim zainteresowanym  kolejno.

Inne tematy:  ocena bardzo życzliwa” Spotkania Benefisowego Niny Stengert”, zbliżające się Eurowybory, plany kolejnych montaży archiwalnych z TV Poznań, bo wiemy, że będą nowe możliwości przegrań ze starych taśm VHC na dyski … Tematów sporo. Janek Kurek opowiada o swoich wędrówkach po całej dzielnicy Grunwald, w tym o części najstarszej, a więc swoim ukochanym Łazarzu, by na zdjęciach dokumentować najciekawsze zakątki i resztki tzw. Infrastruktury … Chce się ciągle Seniorom coś zdziałać, by przekazać  wiedzę o minionym… Dziękujemy sobie za przybycie i umawiamy na Zebranie Klubu Dziennikarzy Seniorów KRĄG w drugi wtorek maja.

 

Protokołował miłe chwile prezes Klubu Dziennikarzy Seniorów  Ryszard Podlewski , zdjęcia strzelali jak zwykle : nasi fotoreporterzy : Janek Kurek i Andrzej „Junior” Radwański.  Pewno ubarwią pięknie ten materiał?    

Copyright (c) .2008-2015. by LT Media Net