Numery: 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01
Lista członków klubu

Numer (47) maj 2014

Wycieczkowo i majowo 13 maja 2014

Kiedy zbliża się lato, zawsze obawiamy się wyraźnie mniejszej frekwencji na naszych zebraniach w KRĘGU, czy ĆĆĆ w „Monidle”. Tymczasem jest zupełnie normalnie i znów było nas … kilkanaście osób a w tym aż 2 Koleżanki.  Z góry zaplanowanego programu nie było, a więc tematyka wtorkowego zgromadzenia była dla nas kompletną tajemnicą.  Najpierw zaskoczył nas Wojciech Wysocki, ustawiając  ekran, laptop i coś w rodzaju rzutnika zdjęć! Okazało się, że zamówił sobie ten sprzęt wiceprezes Antoni Antkowiak, by zdjęcia… zgromadzone w ciągu 17 wycieczek naszego KDS do różnych ciekawych i zabytkowych miejsc, przedstawić  nam po wielu latach. Był to ciekawy eksperyment  sięgnięcia do utrwalonych na kliszy wyjazdów, w których brali udział także „Nasi Drodzy Nieobecni”- koledzy, którzy w ciągu tych lat przeszli już na „drugą stronę błękitu”…. Z żalem stwierdziliśmy, że nasz Ośrodek Telewizyjny Poznań, kiedyś z taką ochotą zapewniający nam bezpłatny  środek lokomocji, obecnie zupełnie odmawia nam tej usługi! Skończyły się także wypady na „majówki” i „grzybobrania”… Teraz możemy liczyć tylko na własne środki lokomocji, a tymczasem z racji wieku, i poczucia odpowiedzialności za życie innych użytkowników dróg,  wielu Kolegów przestało prowadzić samochody. Tak więc nie ma szans zaplanować teraz  samodzielny, prywatny wyjazd dla kilkunastu osób. Takie czasy.

Kolejną niespodzianką było przydźwiganie, przez piszącego te słowa, kilkunastu dzwonków z różnych krajów, będących fragmentem większej ‘kolekcji”. Nasz nadworny fotoreporter Jan Kurek nie robił zdjęć w czasie prezentacji tych „pamiątek”, przed kilkoma miesiącami, z braku odpowiedniego sprzętu do dokładniejszych zbliżeń, prosił więc o ich ponowne  dostarczenie obiektów do „KRĘGU”. Tym razem pewno znajdą miejsce w naszym periodyku, który od pewnego czasu jest już miesięcznikiem.  Miało to i ten dodatkowy plus, że Koledzy nieobecni w czasie ówczesnej „prelekcji”, mogli teraz poznać  te niezwykle pomysłowe eksponaty, jak np. „Babuszka- dzwonek” z Moskwy, która zamiast wielu mniejszych „babusiek”, zawierała w sobie dzwonek! Albo greckie dwa eksponaty: jeden z brązu w formie klasycznego hełmu Achillesa, a drugi z porcelany, ze scenami ze starożytnych biegów olimpijskich, skopiowanych z waz, eksponowanych dziś w Muzeum Ateńskim. Były dzwonki alpejskie ze Szwajcarii i Austrii, wieszane na szyjach krów, czy owiec na pastwiskach, oraz  miniaturowy dzwon z wieży kościelnej, który nie dość, że był ruchomy i dzwonił jak wieżowy oryginał, to jeszcze okazał się… praktyczną strugaczką do ołówków! Itd. Itp.

Trzecia część to „wspominki tematyczne” o charakterze zawodowym.  Udały nam się te na temat : „Prezesi KDS w ciągu 40 lat istnienia”, naszego unikatowego w skali całego kraju Klubu Seniorów Dziennikarzy, potem także sięgnięcie do przeżyć zawodowych dziennikarzy prasowych, radiowych, czy telewizyjnych na temat „8 Marca – Święto Kobiet”, a na to majowe spotkanie  prezes KDS Ryszard Podlewski zaproponował  opowieści  „Nasze dziennikarskie Święta 1 Maja”.  I znów Koledzy z prawdziwym zadowoleniem opowiedzieli o swoich „Świętach Międzynarodowego Proletariatu”.  Niektóre bardzo zabawne, w czasie pochodów w grupie, lub „obsługiwania służbowego” uroczystości, które musiały być relacjonowane na żywo, albo w dzień następny.

Warto wspomnieć o nowej inicjatywie Kolegi Jana Kurka, któremu jak to bywa z rasowym operatorem kamery w TV, nie wystarczają zwykłe zdjęcia, ale zatęsknił za sięgnięciem do ruchomych przekazów z naszych spotkań.  Tym razem uwiecznił ciekawe wspomnienie Red. Zenona Bosackiego, jednego z naszych nowych członków. Zenek znał bliżej i dłużej naszego ostatniego prezesa  De Mezera, który długo związany był z zakładowa gazetą „Zakładów Samochodów Rolniczych TARPAN” w Antoninku, a jego praca pomogła także w dokumentacji grubego tomu, redagowanego przez Bosackiego pt. „Od Tarpana do Volkswagena”.  Bardzo miłe przypomnienie nieodżałowanego Kolegi Prezesa. Pomysł zaś Janka bezcenny w notowaniu wspomnień na żywo. Nad kolejnym czerwcowym zebraniem zastanawialiśmy się , czy je w ogóle organizować, bo rok temu w tym letnim już miesiącu zgromadził o ono tylko : 3 osoby!  Zebrani postanowili, że mimo uroków ogródków działkowych i rekreacyjnych, przybędą gremialnie. A więc sprawdzimy. Choć  w naszym charakterze leży taka chęć rozmowy, że nawet  3 osoby to już głośny, żywy …TŁUM! Zobaczymy co zdarzy się… 10 czerwca?!

Protokołował zebranie majowe  prezes Dziennikarskiego Klubu Seniorów „KRĄG” w Poznaniu Ryszard Podlewski, zaś zdjęciowo przedstawią, jak zwykle nasi Fotoreporterzy: Jan Kurek i Andrzej Radwański.

Piąty Prezes... i Tarpan

W ramach cyklu rocznicowego, z okazji 50 – lecia naszego Klubu tym razem prezentujemy nagranie wspomnieniowe Zenona Bosackiego. Tym razem dotyczy ono naszego piątego Prezesa, Witolda de Mezera i jego związków z niegdysiejszą fabryka tarpanów, która, podążając za duchem czasów, stała się dziś Zakładami Volkswagen.


Get the Flash Player to see this player.

Copyright (c) .2008-2015. by LT Media Net