Numery: 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03 02 01
Lista członków klubu

Numer (51) grudzień 2014

O wyborach i sporach środowiska

W czasie ostatniego w 2014 roku spotkania Dziennikarskiego Klubu Seniora rozmawiano na temat odbytych w listopadzie wyborów samorządowych. Był to wstęp do - planowanego na luty 2015 roku – spotkania Klubu z poznańskim socjologiem, prof. dr Krzysztofem Podemskim, który ma się podzielić własnymi refleksjami na ten temat.

Wiele uwagi poświęcono też aktualnej sytuacji środowisk dziennikarskich w Polsce i w regionie. Nawiązując do – powstałego niegdyś Wielkopolskiego Porozumienia Dziennikarzy – podkreślano, że nikłe są nadzieje na zjenoczenie środowiska żurnalistów. Młodzi dziennikarze nie garną się do pracy w organizacji zawodowej, a pracodawcy wcale ich do tego nie zachęcają. Zabierający głos na ten temat - m. in. red. red. Zenon Bosacki, Krzyszztof Wodniczak, Józef Mozio, Kazimierz Rafalik, Antoni Antkowiak – wskazywali, iż nie ma większych szans na odrodzenie jednej organizacji dziennikarskiej.

W związku ze świętami Bożego Narodzenia postanowiono indywiualnie odwiedzić koleżanki i kolegów – czlonków DKS – którzy z różnych przyczyn (głównie zdrowotnych) nie mogą czynnie uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach Klubu.

Wyłoniono też zespół, który odwiedzi w domu Genowefę Scheffler w związku z 90 rocznicą jej urodzin. Otrzyma ona pamiatkową statuetkę, wykonaną przez członka DKS, artystę rzeźbiarza, Kazimierza Rafalika.

Józef Mozio
Zdjęcia: Andrzej Radwański

"Ćwiartek" – we wtorek

Nietypowy, bo wtorkowy "Ćwiartek" w "Monidle" – wbrew pesymistom – okazał się bardzo udany. Uczestników było dwunastu - niestety, wbrew obietnicom, nie pojawiła się żadna z pań - skonsumowano ponad dwadzieścia "piesków", około dziesięciu piw, dwie herbaty, dwie porcje lodów i jedną zupę.

Dwukrotnie śpiewaliśmy "Sto lat" (za pierwszym razem lepiej) z powodu potrójnych imienin. Jedne z nich były podwójne, bo red. Skąpski nosi imiona Mieczysaw Sylwester, a trzecie uczciliśmy dlatego, że red. Antoni Antkowiak obchodzi imieniny trzynastego – więc trzeba było odpędzić pecha.

Przybył tym razem red. Andrzej Niczyperowicz, więc przez cały czas można było słuchać przerywanego tylko przez toasty ciagu anegdot i opowieści z dzejów różnych poznańskich redakcji i redaktorów. Oto jedna z nich – o redaktorze Tadeuszu Pasikowskim, nieprzejednanym puryście językowym:
Red. Pasikowski kiedyś adiustował tekst o pierwszej podróży pociągiem z Poanania do Szczecina, w 1848 roku. Podróż, zaczęta uroczyście i odświętnie, zakończyła się tragicznie – pociąg wjechał na obszar, objęty epidemia cholery. Nie dotarł do Szczecina. Podróżni zostali wyproszeni z wagonów w Stargardzie Szczecińskim, przesiedzieli kilka miesięcy w obozie, na kwarantannie. Z ponad dwustu wybrańców, którym udało się dostać miejsca w pociagu, wróciło do Poznania zaledwie jedenastu.
Autor zatytułował artykuł: "Po cholerę pojechali" Pasikowski się obruszył – "To niepoprawny szyk zdania!" - i zmienił tytuł na; "Pojechali po cholerę".

Poza tym martiwiliśmy się o Rysia Podlewskiego, który wciąz nie może dojśc do siebie po przeprowadzce, o Tomasza Dymaczewskiego, który jestciężko chory i o losy Wielkopolskiego Oddziału SDRP. Prezes chory, wiceprezes zmarł, stowarzyszenie jest w rozsypce. Szkoda, bo przecież działało dobrze i skutecznie.

Jan Kurek
Zdjęcia: Andrzej Radwański

Copyright (c) .2008-2015. by LT Media Net